Історія

Село Зарічне Тульчинського району Вінницької області – приміський населений пункт, розташований за 7 км. від м. Тульчина.

За архівними даними та легендами  с. Зарічне було засновано в першій половині 16 ст. і носило назву Кобилівка. Село являло собою невеликий хутір розташований по р. Сільниця. З історії відомо, що назва села походила  від назви дерев’яної колоди (кобили) місця, де катували селян. Село входило до складу Журавлівської волості, Брацлавського повіту, яке належало Удільному відомству м.Києва. До 1917 року село  належало до Тульчинського кільця  маєтків графа Потоцького, потім  перейшло до Строганових а далі до Удільного  відомства дому Романових. В 1965 році село отримало  назву Зарічне.

Площа території села складає 3 507 га. В селі 14 вулиць. Фактично село складається з 3-х житлових масивів.

Чисельність населення станом на 01.01.2012 р. становить 1340 осіб, які проживають 572 дворах, у в т.ч. дітей дошкільного віку – 83 особи, шкільного віку – 112 осіб, громадян пенсійного віку – 470 осіб.

Кліматичні умови сприятливі. Ґрунти суглинисті, але досить родючі. Через село протікає річка Сільниця, яка розділяє його на дві частини. Територія  села визнана радіоактивно забрудненою  і відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.

На території сільської громади здійснюють діяльність ДРСП «Тульчинський рибцех» СВАТ «Вінницярибгосп», СТОВ «Кряж і К», АГФ «Зелена долина», ПП «Зарічненське».

У селі створено два органи самоорганізації населення, у яких бере участь 10 осіб: жіноча рада (куди входить 10 жінок) та Рада ветеранів (учасниками якого є 5 осіб).

Соціальна сфера села представлена ФАП, ЗОШ І – ІІ ст. (у якій навчається 93 дитини), дошкільною установою, будинком культури, бібліотекою. При школі створено чотири музеї: Музей історії села, музей – Кімната бойової слави, Музей – Кімната місцевого художника Радуди Г.В., Музей історії «Хліба».

На території села ІІІ тис. років до н.е. було трипільське поселення. До цього часу збереглися Скіфські кургани V– VІ ст. до н.е. В селі є православний Свято-Різдво-Богородичний храм, який побудовано в 1999 році.